Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Fiku miku po Bałtyku - Majówka pod żaglami 2018 z Fundacją 4 Kontynenty 3 edycja 28 Kwiecień 2018

Majówka Fundacji 4 Kontynenty 2018 - Zaczynamy!
„Nie możesz przepłynąć morza stojąc na brzegu i wpatrując się w wodę" 

                                                                                      Rabindranath Tagore
Otwórz się na nowe wyzwania, podąż z nami już dziś. Każdego dnia przeżyj przygodę i spotkaj ludzi takich jak Ty. Poczuj wiatr we włosach, usłysz morza szum. To właśnie przeżyjesz na Majówce 2018, gdy popłyniesz z nami w rejs. Staniemy się drużyną, zespołem, załogą - Ja, Ty, My.
Zapraszamy na wspólne chwile, które spędzisz z nami przemierzając mile po naszym małym bałtyckim oceanie. Tak, wiem, Bałtyk to morze. Dla nas jednak jest to wyzwanie. Z kolejną minutą, z następną godziną, każdego dnia będziemy w innym miejscu zwiedzać świat. Dołącz do nas już dziś, poczuj morską przygodę jak my. Stań w szeregu ludzi, którzy chcą abyś z nami był. Nie pozwól, by ominęła Cię przygoda, w której uczestnikiem możesz być Ty.

Miło nam poinformować, że Pan Jacek Krupa. Marszałek Województwa Małopolskiego objął patronat honorowy nad wydarzeniem "Fiku Miku Po Bałtyku". W imieniu Pana Marszałka pomysłodawcą i organizatorom, życzymy powodzenia w realizacji zaplanowanych działań.

Informacje organizacyjne "Fiku miku po Bałtyku"  – trzecia edycja największej żeglarskiej majówki w Polsce.

28 kwietnia – 6 maja 2018, początek i zakończenie Gdańsk, Górki Zachodnie.

Trasa  Gdańsk- Pavilosta- Lipawa- Kłajpeda- Hel – Gdańsk

 • Wyobraź sobie……

W porcie zapada zmrok, wiatr cichnie w wantach, księżyc wznosi się nad horyzont, a pod pokładami jachtów rozbrzmiewają morskie opowieści. Właśnie wtedy wyruszymy….. Dziewięć jachtów z załogami Fundacji 4 Kontynenty opuści port 28 kwietnia 2018 i popłynie w ciemności nocy, szlakiem wyznaczonym przez światła znaków nawigacyjnych i latarni morskich ku wschodzącemu słońcu. Jacht za jachtem, do następnego portu.Gdy słońce będzie już na niebie, ląd zostanie daleko za rufą, a dookoła zobaczysz bezkresne morze i białe żagle przyjaciół ze wspólnej wyprawy. Będziemy długo przemierzać fale, ciesząc się każdą chwilą… Tak rozpocznie się nasza przygoda, w której możesz wziąć udział także Ty!

 • Nasze załogi i kapitanowie

Nie musisz znać sekretów żeglarstwa, możesz je poznać z nami, pod czujnym okiem kapitana. Do załóg zapraszamy zarówno osoby, które pierwszy raz wybrały się na morze i postanowiły odkryć żeglarstwo, jak i tych, których posmakowali już licznych morskich przygód. Będziesz bezpieczny, podpowiemy też, co zabrać na rejs oprócz dobrego humoru Kapitanowie jachtów przeszkolą Was na początku i będą czuwać nad bezpiecznym przebiegiem żeglugi waszego jachtu. Zespół kapitański budujemy od czterech lat w oparciu o morskie doświadczenia podczas żeglugi na różnych akwenach świata. Napewno usłyszysz wiele ciekawych opowieści, o tym, co przydarzyło się, gdy wiatr wiał mocniej…

 • Cel rejsu

Ciekawość sprawia, że podróżujemy i chcemy odkrywać nowe miejsca. Dlatego w tegorocznej majówce zabieramy was do Pavilosty na Łotwie. To małe, malownicze miasteczko jest położone pomiędzy Lipawą a Ventspils na brzegu Bałtyku, u ujścia rzeki. Łatwo odnajdziecie je na mapie: 56°53′N 021°13′E. Pierwsze zapiski o miejscowości datowane są na rok 1253 . Duże piaszczyste plaże i las sosnowy przeniosą nas w naturalną strefę relaksu. Podczas wędrówek po plaży można znaleźć nie tylko muszelki, ale i bursztyny, może i Tobie się poszczęści? Na lokalnym kempingu tuż obok mariny zorganizujemy ognisko dla wszystkich załóg. Będzie to pierwsza, ale nie ostania okazja do wymiany wrażeń z przebytego właśnie etapu rejsu. Pavilostę odwiedziliśmy już w 2016 roku, podczas rejsu Fundacji 4 Kontynenty na SY Chiron i SailForum „Niedźwiedzie mięso”. Niestety, kilkudniowy sztorm zatrzymał nas wtedy w Lipawie nie pozwolił dopłynąć do Talina. Może następnym razem ?

 • W drodze powrotnej do Polski czekają nas kolejne porty:

Lipawa – łotewskie miasto oddalone o 20 mil od Pavilosty. Tu spędzimy jedną noc regenerując się w hotelowej saunie i basenie, które czekają na nas w symbolicznej cenie 1 euro! Wieczorem udamy się do lokalnej tawerny, może trafimy na koncert szantowy? Warto też zwiedzić miasto, i poznać jego ciekawą historię. Lipawa jest pełna zabytków architektury, sztuki i kultury. Kultywowane są tutaj dawne tradycje morskie i lądowe zwyczaje, może więc tur de restaurant ?

Kłajpeda – jedyny port morski Litwy. Wchodząc i wychodząc z portu często można spotkać się z fokami. Za każdym razem gdy odwiedzamy Kłajpedę towarzyszą nam te sympatyczne zwierzaki.W mieście warto odwiedzić muzeum zegarów, Stare i Nowe Miasto oraz delfinarium które znajduje się w dawnej Pruskiej Twierdzy. W maju rozpoczyna się tu sezon letni, a jego otwarciu towarzyszy Dzień Muzyki Ulicy, usłyszymy więc różne rytmy biegnące z tajemniczych uliczek.

Hel – witamy w piekle? tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać. Dla nas, żeglarzy to port bardzo wyjątkowy i ważny. Dla powracających z Bałtyku to często pierwsze miasto gdzie możemy odpocząć i spędzić spokojne chwile na stałym lądzie. Zgodnie z naszą tradycją po przycumowaniu całej naszej floty i kilku chwilach na regenerację udamy się do żeglarskiej tawerny Kapitan Morgan. Bądź pierwszy który zabije w dzwon ku radości innych.

 • Jachty które biorą udział to sprawdzone jednostki na pokładach których wielokrotnie gościliśmy.

SY Sifu of Avon – jacht ten brał udział w naszej wyprawie Arktyka 2017 Śladami Ginących Lodowców i majówce 2017

SY Chiron 2 – wiele razy gościliśmy na pokładzie Chirona, kilka rejsów w jesiennych warunkach

SY Reset – na tym jachcie prowadziliśmy szkolenie jachtowego sternika morskiego

SY Xela – jacht ten brał udział w naszych rejsach do Skandynawii i rejsach weekendowych

SY Elektra – jachtem jeszcze pożeglujemy podczas wyprawy na Lofoty i Love Norway

SY Faworyt - jachtem jeszcze pożeglujemy podczas wyprawy na Lofoty i Love Norway

SY Ruth – jacht brał udział w rejsie „Przedsmak Arktyki” i w rejsach majówkowych

SY Migotka – znany nam jacht pierwszy raz bierze udział w majówce

SY Abeba – jacht bierze udział drugi raz w majówce

 • Gdyby Neptun jednak zdecydował że wiatr powieje w inną stronę przygotowaliśmy trasy alternatywne:

Gdańsk – Visby - Kalmar – Hel Gdańsk

Gdańsk – Karlskrona – Bornholm - Hel-Gdańsk

( dostosujemy rejs do panujących warunków meteo )

 • Trasa dla pozytywnych optymistów gdyby Neptun zdecydował o bardzo dobrych warunkach meteo

( małe szanse na realizację, jednak plan jest )

Gdańsk- Visby- Pawilosta - Kłajpeda - Hel – Gdańsk

Gdańsk – Pavilosta- Visby- Hel – Gdańsk

Zapraszamy na Bałtycką przygodę na trasie Gdańsk- Pavilosta- Lipawa- Kłajpeda- Hel – Gdańsk

Wybierz kapitana, jacht i wyrusz z takimi jak Ty ku wschodzie słońca. 

Dodatkowym kosztem jest: wyżywienie, opłaty portowe, paliwo około 350 zł w roku 2017 było  220 zł w zależności od jachtu. Każdy uczestnik ubezpiecza się indywidualnie, powinien posiadać przy sobie dokument tożsamości ( dowód, paszport ) Uczestnik otrzyma opinię z rejsu honorowaną przez PZŻ 

Jachty 

 1. SY Ruth Marcin Adamowicz   ●●●●●● (zajęte wolne)
 2. SY Migotka Henryk Wachowiak  ●●●● (zajęte wolne)
 3. SY Chiron 2 Marcin Filipiak  ●●●● (zajęte wolne)
 4. SY Elektra Agnieszka Zahorska   ●●●● (zajęte wolne)
 5. SY Favoryt Leszek Warchoł  ●●●●● (zajęte wolne)
 6. SY Sifu of Avon  Jarosław Sykson   ●●●●● (zajęte wolne)
 7. SY Reset Ryszard Wyka   ●●●●●●● (zajęte wolne)
 8. SY Abeba Marcin Kuczyński ●●●●● (zajęte wolne)

Kontakt 
Mariusz Noworól 
Fundacja 4 Kontynenty
Osiedle Widokowe 8/7 32-540 Trzebinia
KRS: 0000595255 NIP: 6282265680
www.4kontynenty.pl   mariusz@4kontynenty.pl
tel 696914676

 

 

Facebook
Tweet
Google

Fundacja 4 Kontynenty
Osiedle Widokowe 8/7 32-540 Trzebina (małopolskie)
KRS: 0000595255, NIP: 6282265680, REGON: 363676740

Wesprzyj nas:
Fundacja 4 Kontynenty
Konto: Bank PKO BP 8010 2023 8400 0098 0202 0056 01