Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Przygody przed Nami 
 

Dołącz do wyprawy!

29
Wrzesień
2018

Fundacja 4 Kontynenty i SailForum organizują po raz kolejny rejs „Niedźwiedzie Mięso” .

Podejmujemy kolejną próbę dotarcia do Tallina - My się nie poddajemy.

Nikt nie mówił, że będzie łatwo…

Koniec września, jesienna pogoda na Bałtyku bywa nieprzewidywalna. Temperatura spada, częściej pada deszcz, zdarzają się pierwsze przymrozki. Stoisz za sterem i nie wiedząc, co przyniesie następna godzina twardo trzymasz kurs na wschód. Rozgwieżdżone niebo za chwilę może zasnuć się czarnymi chmurami, przed nami niezmiennie morze i fale. Drogę wskazuje kompas, a w nocy mdłe światła latarni morskich na brzegu, może tak jest trochę łatwiej, zaczynasz dobrze rozumieć słowa „poczekaj, ściemni się, to się rozjaśni”. Bywa, że na głowę leją się strugi deszczu, wieje chłodniejszy wiatr, czasem może wyjrzy słońce poprawiając nam humor. Mila po mili do celu, którego nie udało się zdobyć nam od kilku lat.

Może tym razem….

Historia „Niedźwiedziego Mięsa” jest już długa, na pokładach goszczą prawdziwi zapaleńcy żeglarstwa którzy po raz kolejny chcą dotrzeć do Tallina o tej porze roku. Za każdym razem pogoda pokazuje nam kres naszych możliwości. Niesprzyjający kierunek wiatru, albo zbliżający się duży sztorm. Nigdy nie jest łatwo i tym razem pewnie też nie będzie. Liczymy jednak na łaskawość Neptuna.

Co nas czeka?

To nie Będzie turystyczny rejs, czeka nas tak zwana Bałtycka orka. Będziemy się starać jak najszybciej dotrzeć do Tallina stolicy Estonii. Kilka chwil na regenerację i szybki powrót do Polski. Na realizację projektu mamy tylko 12 dni. Czeka nas nie lada wyzwanie, codzienna walka z własnymi słabościami.

Dla kogo jest przeznaczony ten rejs?

Myślisz, że chcesz przeżyć tę przygodę razem z nami? Musisz wiedzieć, że morze postawi nam wiele wyzwań. Nie będziemy zawijać do portów gdyż mamy zbyt mało czasu. Przygotuj się że Twoim codziennym widokiem będzie załoga, fale, deszcz, może nawet śnieg oraz asysta pozostałych jachtów. Niezależnie od pogody będzie trzeba wyjść na wachtę, stanąć za sterem, przygotować posiłek. Płyniemy flotą, nie po to żeby było łatwiej i weselej, lecz dla naszego bezpieczeństwa.

Mamy nadzieją, że tym razem się uda….

Bywa, że się udaje dotrzeć do celu, ale wierzymy, że tym razem to będzie jednak właściwy moment. Staniesz się jednym z tych którym się udało. Masz szansę przejść do historii „Niedźwiedziego Mięsa” Jeśli warunki meteo będą niekorzystne zastosujemy wariant awaryjny. Dziś trudno przewidzieć, jaka będzie pogoda. Pewne jest to, że naszym celem jest Tallin i bezpieczny, terminowy powrót, z zawinięciem w drodze powrotnej do Helu z wizytą u Kapitana Morgana.

Historia „Niedźwiedziego Mięsa”

 • 2013 – rejs do Kłajpedy
 • 2014 - rejs do Lipawy
 • 2015 - rejs do Rygi
 • 2016 – rejs do Tallina, nadchodzi duży sztorm jachty docierają więc do Lipawy i Windawy
 • 2017 - rejs do Tallina, wiatr wieje ze wschodu, jachty trafiają więc na Bornholm
 • 2018 –rejs do Tallina, wariant optymistyczny docieramy do Tallina :)))

Przeczytałeś? Nie boisz się? To znak, że to wyzwanie jest dla Ciebie. Niby prosty jesienny rejs, jednak trudny w realizacji. W ten sposób poznajesz magię Morza Bałtyckiego i spróbujesz dotrzeć z nami do Tallina.

Jacht SY Migotka Oceanis 390 

 • Data rozpoczęcia:      29.09.2018  (Gdansk)
 • Data zakończenie:     10.10.2018  (Gdansk) 

Fundacja 4 Kontynenty
Osiedle Widokowe 8/7 32-540 Trzebinia
KRS: 0000595255 NIP: 6282265680
Bank PKO BP 8010 2023 8400 0098 0202 0056 01
www.4kontynenty.pl  fundnacja@4kontynenty.pl
tel 696914676

 

 

 

Facebook
Tweet
Google
5
Wrzesień
2018

Kurs na Jachtowego Sternika Morskiego z egzaminemna wodach z pływami. lub rejs stażowy 

Dla chcących zdobyć uprawnienia prowadzenia jachtów do długości kadłuba 18 metrów organizujemy kurs który poprowadzą dwaj instruktorzy żeglarstwa. Realizacja szkolenia będzie się odbywać w warunkach rzeczywistych na morzu podczas rejsu po wodach z pływami, dużym ruchem statków, śluzowanie, przejście przez kanał, ruty. Egzamin odbędzie się 28 i 29  września w Gdańsku

Trasa Londyn - Świnoujście   

 • Termin 5 września - 21 września   ●   (zajęte wolne)

Trasa Świnoujście - Gdańsk Kurs na Jachtowego Sternika Morskiego z egzaminem lub rejs stażowy po Bałtyku 

 • Termin 21 Września 29 września      (zajęte wolne)

Jacht SY Jazon Dehler 37 
Załoga 6 + 2 ( dwóch instruktorów )


Szkolenie w systemie dobowym dzień / noc

 • 3 osoby na deku z instruktorem
 • 3 osoby w mesie z instruktorem
 • manewry portowe przy minimalnej załodze 2 lub 3 osoby pod okiem instruktora
 • Ponad 100 map papierowych znajduje się na jachcie
 • Mapy elektroniczne w ploterze z 2018 roku ( najnowsze wydanie z aktualizacją )


1 Tydzień intensywne szkolenie, przygotowanie do rejsu, przygotowanie meteo, wyznaczenie trasy na mapie papierowej, wytyczenia trasy na ploterze i oprogramowaniu, praca z programami nawigacyjnymi, praca z Reeds Nautical Almanac 2018. Podsumowanie wiedzy na koniec tygodnia. 

2 Tydzień - każdy z was przez jeden dzień prowadzi rejs pod okiem instruktorów ( wcielasz się w role kapitana jachtu, zarządzasz załogą , opracowujesz meteo , trasę rejsu , podejście do portu, wyjście z portu, nakreślasz pozycję na mapie papierowej, praca z przewodnik po marinach Marina Guide 2018. manewry portowe). Podsumowanie wiedzy na koniec tygodnia.

3 Tydzień -manewry portowe, śluzowanie + prowadzicie sami rejs pod okiem instruktorów.Podsumowanie wiedzy przygotowanie do egzaminu.

 • Uwaga - nie rozdajemy patentów, komisja egzaminacyjna będzie bardzo mocno weryfikowała umiejętności kandydata. Stawiamy na jakość nie na rozdawanie patentów. Jeśli podczas kursu się nie nauczysz, jeśli do kursu się odpowiednio nie przygotujesz, nie zdobędziesz uprawnień.
 • Każdy kandydat otrzyma zalecenia instruktora co powinien poprawić nad czym popracować przed egzaminem końcowym


Cechy kursu

 • Przygotowanie jachtu do rejsu, jak przygotować jacht do rejsu na co zwracamy uwagę, jak przygotować załogę ( zajęcia prowadzi psycholog i Instruktor )  
 • Opracowanie meteo - źródła pozyskania meteo przed rejsem i w trakcie rejsu, dostosowanie trasy do panujących warunków meteo. Zabezpieczenie brzegowe podczas rejsu
 • Pływy i prądy - dostosowanie trasy pod kątem czasu i przejścia trasy uwzględniając prądy i pływy praca z Reeds Nautical Almanac 2018
 • Przygotowanie do wejścia w port na wodach pływowych
 • AIS - śledzenie statków, obliczanie toru przejścia przez rute ( uwaga trasa z bardzo dużym ruchem statków )
 • Nawigacja na ploterze, programach nawigacyjnych, mapach papierowych , podczas szkolenia dostępnych 30 map papierowych akwenu żeglugi ) Wymagany laptop system windows i GPS , tablet android z GPS , telefon z GPS
 • Środki bezpieczeństwa, ratownictwo, zasady wzywania pomocy, zasady wzywania asysty SAR. ( często pomijany temat który jest dość złożony) Dobry skipper potrafi się porozumieć w języku angielskim tak zwany english dla żeglarzy, warto się nauczyć kilku zwrotów prostych i nie złożonych które nie tylko uratują was od kłopotów ale także zapobiegną stracie finansowej!!!!

Egzamin - uczestnicy kursu będą zdawać egzamin testy, osoby które przejdą testy zostana dopuszczone do egzaminu praktycznego który odbędzie się podczas 1 dniowego rejsu z komisją egzaminacyjną. Czyli część ustna i praktyczna odbędzie się na morzu w rzeczywistych warunkach.

Kontakt 
Fundacja 4 Kontynenty
Osiedle Widokowe 8/7 32-540 Trzebinia
KRS: 0000595255 NIP: 6282265680
Bank PKO BP 8010 2023 8400 0098 0202 0056 01
www.4kontynenty.pl  fundacja@4kontynenty.pl 
tel 696914676

Facebook
Tweet
Google
26
Czerwiec
2018

Jacht „z duszą” czeka na remont i rejsy z Fundacją 4 Kontynenty, pomóżcie spełnić te marzenia

Zaczęło się od marzeń, ciekawości, chęci poznawania świata i pokazania go innym. Od dwóch lat, jako Fundacja 4 Kontynenty spełniamy te marzenia i zabieramy w różne zakątki świata tych, którym los wcześniej to uniemożliwiał. Zorganizowaliśmy dotąd ponad 50 wypraw żeglarskich, rowerowych, górskich oraz liczne wypady weekendowe, wycieczki, spotkania…. Udało nam się zabrać w świat tych, którym sytuacja finansowa nie pozwalała ruszyć się z domu i tych, którzy na co dzień walczą z przeciwnościami losu, o których nie chcą nawet mówić i żyje im się znacznie trudniej niż innym. Nagrodą za nasze starania jest uśmiech i szczęśliwe twarze, które po raz pierwszy zobaczyły morze, góry, usłyszały język inny niż polski. W tym roku były też oficjalne nagrody – zostaliśmy nagrodzeni za Rejs Roku (Śląskie Nagrody Żeglarskie Carbony 2018), otrzymaliśmy też II nagrodę w konkursie Krakowski Rejs Roku 2017. Jesteśmy dumni, że jesteście z nami i doceniacie nasze starania. Chcemy, żebyście zawsze mogli na nas liczyć.

Na początku tego roku pojawiło się nowe marzenie, pomóżcie nam je zrealizować!

Jacht „z duszą” potrzebuje naszej pomocy, w zamian za to zostanie z nami na zawsze. Tak, pierwszy raz mamy okazję mieć własny jacht, który będzie służył wszystkim jako SY 4 Kontynenty. Ten Commander 32 ma za sobą długą historię. Jest już nasz, dostaliśmy go od poprzedniego właściciela, ale żeby mógł znów wyruszyć w morze potrzebuje gruntownego remontu. Chcemy przywrócić mu dawną świetność, aby mógł zabierać Was na swoim pokładzie w morze. Mamy plany, siły do pracy i czas, zapału z pewnością nam nie zabraknie, mamy też wiedzę, co, jak i gdzie trzeba zrobić. Niestety, skromne fundusze Fundacji nie wystarczą na realizację potrzebnych inwestycji. Jacht stoi obecnie w Gdańsku. 

Trzeba zrobić dużo, remont, który będziemy wykonywać w stoczni Yachtfinishing & Repairs wyceniony został na kwotę 40 000 zł i będzie obejmował:

 • Odnowienie i malowanie kadłuba 
 • Wymianę elektryki
 • Odświeżenie wnętrza
 • Wymianę materacy
 • Podwieszenie kila
 • Laminowanie kila
 • Wymianę śrub kilka 
 • Wymianę olinowania stałego
 • Wymianę okuć i stalówek
 • Wymianę okienek
 • Montaż AIS 
 • Montaż nowego plotera 
 • Wymianę olinowania i szekli 
 • Wymianę silnika 
 • Trzeba też kupić nową tratwę ratunkową i nowe kamizelki.

Chcemy, żeby jacht służył celom statutowym Fundacji 4 Kontynenty. Jego portem macierzystym będzie Gdańsk, a my będziemy organizować na nim szkolenia i rejsy wzdłuż polskiego wybrzeża. Jak zawsze będą to wydarzenia non profit, mamy nadzieję, że nasz jacht pokaże morze jeszcze wielu ludziom i wielu z Was odkryje pasję, dla której warto żyć. 

Jacht, choć niewielki – jest przeznaczony do żeglugi pełnomorskiej i zwiedził już kawał świata. Ma naprawdę bogatą historię, z poprzednim właścicielem przepłynął już setki mil. Mały jacht oznacza niskie koszty utrzymania i możliwość postoju w każdej marinie – to ma dla nas duże znaczenie. Liczymy na to, że będziemy mogli zabierać w morze Was, Waszych Przyjaciół i wszystkich tych, którym chcemy pokazać morze bez żadnych kosztów, bo z kosztami nie mogliby sobie poradzić. Tak działa nasza Fundacja, ale chcemy zrobić więcej.

Sami nie damy jednak rady. Dlatego prosimy Was o pomoc i wsparcie tego szlachetnego celu. Liczy się każda złotówka, dlatego uruchomiliśmy facebookową ( kliknij tutaj ) zbiórkę pieniędzy na remont jachtu. Każde wsparcie jest cenne. 

Pomóżcie jachtowi „z duszą”, pomóżcie innym zobaczyć morze…

Specjalne konto przeznaczone do zbiórki i autoryzowane przez Facebook 

PKO BP 30 1020 2384 0000 9102 0215 5836

Fundacja 4 kontynenty - chcieć znaczy móc 

Spełnijmy wspólnie marzenia…

Kontakt 
Fundacja 4 Kontynenty
Osiedle Widokowe 8/7 32-540 Trzebinia
KRS: 0000595255 NIP: 6282265680
fundacja@4kontynenty.pl 
tel 696914676  Mariusz , tel  695055789 Leszek 

Facebook
Tweet
Google

DOŁACZ DO WYPRAWY!

Fundacja 4 Kontynenty
Osiedle Widokowe 8/7 32-540 Trzebina (małopolskie)
KRS: 0000595255, NIP: 6282265680, REGON: 363676740

Wesprzyj nas:
Fundacja 4 Kontynenty
Konto: Bank PKO BP 8010 2023 8400 0098 0202 0056 01