Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Plików Cookies.

4 Kontynenty w 4 Krajach - ze Skagen do Polski - 09-23.09.2016 r. 09 Wrzesień 2016

Start: Skagen 09. wrzesień 2016 r. Koniec: Gdańsk 23. wrzesień 2016 r. 
Trasa: 700 – 750 Nm
4 Kontynenty na SY Bystrze pod dowództwem kpt. Mariusza Noworól wyruszają w trasę odwiedzając 4 państwa Danię , Norwegię , Szwecję , Polska
Opływamy Cieśninę Sund przez miasta które maja swoje walory historyczne i turystyczne. Wczesnojesienne zachody słońca budzące rozbudzają marzenia niejednego żeglarza . Gdzieś tam za horyzontem kryje się kolejny port który dotrzemy .
Skagen - To właśnie w tym miejscu spotykają się wody cieśnin Skagerrak (kolor szary) i Kattegat (kolor zielony), oddzielające Morze Północne od Morza Bałtyckiego. Nacierające na sobie dwie masy wodny nie mieszają się ze sobą, ponieważ mają różną gęstość.
Varberg - miasto w południowo-zachodniej Szwecji, nad cieśniną Kattegat, w hrabstwie Halland. 50 tys. mieszkańców (1993). Stara osada handlowa. W XIII w. obwarowane. Od 1578 prawa miejskie. Przemysł maszynowy, chemiczny, metalowy, spożywczy. Ośrodek turystyczny, kąpielisko morskie. Zamek-twierdza (XIII, XVII w.).
Helsingborg - Oficjalnie ustanowiony 21 maja 1085 roku (ówcześnie na terytorium Danii), Helsingborg jest jednym z najstarszych miast w Szwecji. Lokalizacja przy najwęższym miejscu Sundu przyczyniła się do szybkiego wzrostu jego znaczenia. Najprawdopodobniej w XII wieku została wybudowana twierdza, po której do dziś pozostała jedynie wieża, zwana Kärnan. Od 1429 roku Dania pobierała cła od wszystkich jednostek przepływających pomiędzy Helsingborgiem i Helsingør, co było jednym z głównych wpływów do skarbca korony duńskiej.
Kopenhaga -stolica Danii jest droga nawet dla Duńczyków, ale odwiedzają ją bardzo chętnie, bo wiele oferuje. Jest metropolią, liczącą ponad półtora miliona mieszkańców, ale jednocześnie charakteryzuje się kameralnością, której brakuje wielu europejskim miastom. Panują tam specyficzne zwyczaje, które jednak mają na celu ułatwienie życia mieszkańcom i turystom. Poza tym jest to jedno z największych miast Skandynawii, położone malowniczo nad cieśniną Sund, na dwóch wyspach: Zelandia i Amager, a strzeże go najsłynniejsza na świecie duńska Syrenka.
Ystad- Jednym z lepiej znanych Polakom szwedzkich miast jest pewnie Ystad. No, w każdym razie przynajmniej z nazwy, chociażby dlatego, że do Ystad kursują promy ze Świnoujścia. Kiedy jako mała dziewczynka podróżowałam z rodzicami nad polskie morze, zastanawiała mnie zawsze ta (wtedy) dziwnie wyglądająca i brzmiąca nazwa na znakach drogowych. Rok temu malownicze krajobrazy miasteczka zupełnie skradły moje serce.
Hasle Bornholm -ma zabudowę podobną do innych miasteczek na wyspie: kolorowe, niskie domki, wąskie uliczki. Ważnym miejscem miasta jest port, ale to co pierwsze przyciąga wzrok to nie wspaniałe jachty cumujące w dokach, ale rząd nowoczesnych, piętrowych budynków usytuowanych przy samej marinie - te nowoczesne budynki to prywatne mieszkania majętnych turystów i apartamenty przeznaczone na wynajem. Stały się one kością niezgody pomiędzy władzami a mieszkańcami - każdy miał swoje racje, jednak zwyciężyła wizja dopływu gotówki do kasy miasta. Czy budowle te rzeczywiście szpecą krajobraz - to już każdy musi sam ocenić.
Tutaj się zastanowimy czy kontynuujemy naszą skandynawską przygodę jak pozwoli meteo
Możemy jeszcze odwiedzić Ronne - Sveneke wyspę Christianso - popłynąć do Szwecji Utklippan - Gdańsk
Lub kierujemy się ku wybrzeża polski Kołobrzeg ,Łeba - Gdańsk

Mariusz Noworol

Facebook
Tweet
Google

Fundacja 4 Kontynenty
Osiedle Widokowe 8/7 32-540 Trzebina (małopolskie)
KRS: 0000595255, NIP: 6282265680, REGON: 363676740

Wesprzyj nas:
Fundacja 4 Kontynenty
Konto: Bank PKO BP 8010 2023 8400 0098 0202 0056 01