Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Plików Cookies.

I Love Norway 2019 Sail & Trekking 07 Czerwiec 2019

I Love Norway – Chcesz poznać Norwegię? Odkryć miejsca nieznane, dzikie na dalekiej Północy?

Dołącz do rejsu na pokładzie SY Ciri, wyrusz z nami na magiczną przygodę. Będzie okazja poznać miejsca w których jeszcze nie byłeś, wyruszyć na treking w malowiniczych miejscach

To już czwarta nasza wędrówka na północ. Zdobyte doświadczenie pomaga nam w realizacji kolejnego projektu, w trakcie którego poświęcimy czas na odkrywanie ciekawych zakątków za kołem podbiegunowym. Brzmi magicznie? I tak będzie. Przez całą dobę będzie towarzyszyć nam dzień polarny, słońce nie schowa się za horyzont. Dzień będzie bardzo długi i my zamierzamy to zjawisko wykorzystać maksymalnie jak nam pozwoli pogoda.

Dlaczego już dziś zachęcamy Was do uczestnictwa w rejsie?

 • Masz okazję zaplanować urlop w wybranym przez siebie terminie

 • Poprzez wcześniejszą rezerwację lotniczą uzyskujesz lepsze ceny na bilety

 • Oczekujesz pomocy w wyszukiwaniu przelotu? Chętnie pomożemy

 • Razem przygotujemy wspólne menu na jacht

 • Pomagamy w przygotowaniu ubezpieczenia grupowego na czas rejsu

 • Przed rejsem możemy się poznać i wspólnie zaplanować naszą przygodę

 • Może razem wyjdziemy na jakiś koncert lub w góry ?

 • Pomagasz nam w szybszym załatwieniu formalności i dopracowaniu szczegółów.   

 

Etap pierwszy: I Love Norway 2019 z wizytą na International Folk Maritime

I Love Norway – tak nazywa się wyprawa Fundacji 4 Kontynenty. Obieramy więc kurs na północ – naszym celem są norweskie fiordy. Po drodze czeka na nas wiele atrakcji. Pokłonimy się kopenhaskiej Syrence, poszwędamy po Kopenhadze. Następnie przez cieśninę Sund popłyniemy w kierunku Anholt, niewielkiej wyspy i po Bornholmie kolejnego duńskiego raju, z malowniczą mariną w sercu Kattegatu. Kto będzie miał siły, może plażą, pieszo lub biegiem okrążyć wyspę, której obwód wynosi około 20 km.Zaledwie kilka godzin rejsu w sprzyjającym wietrze dzieli nas od następnej wyspy i portu Læsø. Stąd już tylko 30 Nm do baśniowego icichego Skagen. To stara rybacka miejscowość na końcu półwyspu rozdzielającego cieśniny Kattegat i Skagerrak. Tu zaczyna się morze Północne. Wypływając ze Skagen już dzień później powinniśmy zobaczyć brzeg Norwegii. Płyniemy do ukrytego pośród cieśnin i zatok norweskich fiordów – Flekkefjord – miasteczka, gdzie właśnie rozpoczyna sę festiwal muzyki szanty. Organizatorem wydarzenia jest m.in. norweska Polonia. Czekają nas więc lokalne atrakcje, koncerty na kilku scenach i zabawa do poźnej nocy. Po dwóch dniach postoju ruszamy do Stavanger, gdzie kończymy nasz etap. Odcinek, który poprowadzę, to nie tylko rejs. Nastawiamy się też na zwiedzanie i degustację lokalnych dań, a na jachcie dbamy o podniebienia roslinożerców. Oczywiście przed nami łącznie ponad 500 Nm żeglugi. To dobra okazja do zrobienia stażu na morzu i praktycznej nauki żeglarskiego rzemiosła. 

Więcej o festiwalu: http://www.flekkefjordshanties.org/pl/

Planowana trasa:     Świnoujście  - Stavanger   
Data rozpoczęcia:     07.06.2019  (Świnoujście)
Data zakończenie:    19.06.2019  (Stavanger)
Ilość miejsc SY Ciri :  ●●●   (zajęte wolne)
Kapitan Igor Morye 
 

 

Etap drugi: Fiordy na wyciągnięcie ręki  

Rejs rozpoczyna się w Stavanger. Jego charakterystyczne, białe domki i wąskie uliczki najstarszej dzielnicy, z pewnością zachwycą każdego. Stavanger będzie punktem wyjściowym do jednodniowej wyprawy na Preikestolen. Jest to zapierająca dech w piersiach półka skalna, z której najodważniejsi siedząc mogą zwiesić nogi na dół, a wszystko to na wysokości kilkaset metrów nad przepięknym fiordem Lysefjord. Możemy również udać się w drugie niezwykle ciekawe miejsce, tj. do Skjerag. Ten słynny głaz zaklinowany w szczelinie między dwoma skałami dosłownie wisi na wysokości ponad 900 metrów n.p.m. Można na niego wejść i zrobić niezwykle spektakularne zdjęcie. Ale to tylko dla tych o mocnych nerwach. Obie wyprawy zajmują cały dzień. Następnie, wśród malowniczych fiordów, niezwykłej zieleni i wodospadów, sypiając w małych przystaniach, pożeglujemy do Hardangerfjord. Fiord ten ma aż 179 km długości, a jego największą atrakcją jest Trolltunga. Trasa tam jest długa i wymagająca, wycieczkę trzeba zacząć wcześnie rano, ale w nagrodę otrzymamy jeden z najpiękniejszych widoków w Norwegii. Skała wisząca 700 metrów nad jeziorem Ringedalsvatnet przypomina trochę… trampolinę, a dostępna dla turystów jest tylko latem. Kolejnym punktem będzie lodowiec Folgefonna. Szczególnie ciekawe jest to, że jego lód ma kolor niebieski. Rejs zakończymy w Bergen. Tu również nie brakuje atrakcji. Na pewno przespacerujemy się dzielnicą starych, drewnianych kolorowych spichlerzy Bryggen. Można również przejść się na pobliski targ rybny, gdzie da się kupić nawet mięso wieloryba. Przed rejsem chętni mogą pojechać wcześniej do Norwegii do Flekkefjord, gdzie przyjaciele polskich żeglarzy przybywających do Norwegii, Aga i Paweł, zwykle goszczą ich we własnym domu, a tym razem organizują festiwal szantowy w tym małym, urokliwym miasteczku. Potem możemy pozwiedzać okolice lądowo.

Planowana trasa:     Stavanger - Bergen 
Data rozpoczęcia:     19.06.2019  (Stavanger)
Data zakończenie:     29.06.2019  (Bergen)
Ilość miejsc SY Ciri :         (zajęte wolne) 
Kapitan Marcin Filipiak 
 

 

Etap trzeci:  Za koło Podbiegunowe do bram Arktyki 

Trzeci etap wyprawy podąży  na północ, w kierunku coraz dłuższego dnia.  Przekraczając 60 równoleżnik o tej porze roku zbliżamy się do krainy białych nocy, a słońce każdej doby będzie zachodzić na zaledwie 4 godziny.  Odwiedzimy Bergen, drugie co do wielkości miasto Norwegii i posmakujemy uroków norweskiej prowincji zaglądając w głąb zatok i fiordów bardzo urozmaiconego wybrzeża. Ten etap kończymy w Bodo mieście znanym doskonale miłośnikom Lofotów i smakoszom. dorszy..W porcie Bodo, od naszej poprzedniej załogi z Klubu „Kamena” Wigry Suwałki odbierzemy jacht. Startujemy na trasę dnia następnego o świcie. Pierwszy etap naszej podróży prowadzi po „otwartym Morzu Norweskim”. Nie do końca otwartym, bo od północnego zachodu rozciąga się archipelag przepięknych wysp Lofoty. Ale to pozostawimy na inną okazję.W pierwszej kolejności odwiedzimy, sympatyczny, pięknie położony, porcik Nordskot. Tutaj spędzimy pierwszą „noc w rejsie”. Następnego dnia wyruszamy dalej na północ z zamiarem zaliczenia „nocnego pływania”. Trasa jest po wodach otwartych, a do przebycia spory kawałek trasy. Po dwóch dobach „na fali” wejdziemy do porciku Kjeldebotn. Po wieczornym spacerze po okolicy, noc na cumach, a rano (będzie to już poniedziałek) uzupełnienie zapasów w pobliskim sklepie i start w kierunku Narwik.Chcemy w Narwiku zapoznać się z historią walk o Norwegię w 1940 roku i poznać udział polskiej Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich w tych walkach. Postaramy się zaliczyć KRIGSMUSEUM oraz NARVIK MUSEUM oraz zwiedzić trochę miasto i port.W dalszą trasę wyruszamy pod wieczór 16 lipca. Po nocnym pływaniu okrążamy wyspę Tjoldoya, dalej zaliczamy mosty:Tjeldsundbrua i Mjosundholmen. Na nocleg 17/18 staniemy na kotwicy pod osłoną wyspy Andoria.W dniu 18 lipca przepłyniemy pod uroczym mostem między Silsand i Finnsnes i pozostanie nam do pokonania ostatni odcinek trasy – do portu w Tromso

Planowana trasa:     Bergen - Tromso  
Data rozpoczęcia:     29.06.2019  (Bergen)
Data zakończenie:    19.07.2019  (Tromso)
Ilość miejsc SY Ciri :      ●●●   (zajęte wolne)
Kapitan Mietek Jakubowski / Stanisław Roziewski
 

 

Etap  czwarty: Kurs na Lofoty - trekingowa przygoda 

Przed nami jedna z najpiękniejszych części Europy – norweskie Lofoty. W czasie trwającego 24h na dobę dnia polarnego, być może w towarzystwie wielorybów, orek, orłów i maskonurów będziemy włóczyć się jachtem w przepięknych okolicznościach przyrody. Widoki zapierające dech murowane. Wąskie fiordy otoczone wysokimi górami, malownicze niewielkie osady. Osada Reine – pełna uroku wioska. Henningsvær – zwana norweską Wenecją. Nusfjord - to jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych wiosek rybackich w Norwegii. Choć czasy rozkwitu rybołówstwa są już historią, do dziś można odnaleźć ślady dawnej kultury i podziwiać XIX-wieczne domki rybackie.. Lofoty to także kraina dorszy i łososi, spróbujemy urozmaicić nasze menu. 
 
Planowana trasa:     Tromso - Tromso  
Data rozpoczęcia:     19.07.2019  (Tromso) 
Data zakończenie:     01.08.2019  (Tromso)
Ilość miejsc SY Ciri :    ●●●●   (zajęte wolne rezerwacja )
 
 
Program trekingowy etapu Tromso - Lofoty - Tromso 
 • Værøy

Zaczynamy w: wyspa Værøy
Całkowity czas: 4-6 h
Stopień trudności: umiarkowany

Rzadko odwiedzana na archipelagu ze względu na odległość od głównych wysp. Trasa wiedzie wzdłuż wybrzeża aż do wioski rybackiej Mostad. Miejsce znane jest z obserwatorium ptaków oraz charakterystycznej góry Mostadfjell.

 • Å to Stokkavika

Zaczynamy w: wioska Å
Całkowity czas: 6-8 h
Stopień trudności: umiarkowany do wymagający

Zaczynamy w malowniczej wiosce Å . Samo miejsce to niezapomniany widok. Idąc mamy szanse podziwiać urokliwe Moskenesøya, aż dojdziemy do pięknego punktu docelowego: Stokkavika. 

 • Munkebu Hut

Zaczynamy w: Sørvågen
Całkowity czas: 5-6 h
Stopień trudności: umiarkowany to wymagający

Po drodze do ślicznego Munkebu mijamy 4 piękne jeziora. Na trasie mamy odcinki z metalowymi uchwytami, które służą pomocą gdyż są tam miejsca o wymagającym stopniu trudności. Trekking jest jednak wart trudu, ponieważ można podziwiać panoramę niekończących się szczytów Lofotów.

 • Reinebringen

Zaczynamy w:Reine
Całkowity czas: 2-3 h
Stopień trudności: krotka ale wymagająca

Docieramy do punktu widokowego na panoramę fiordów oraz na Lofoten Wall. Mimo iz jest to tylko 448 metrów wysokości to trasa jest wymagająca. Nagroda jest jednak piękny widok z góry, na który rezerwujemy sobie dodatkowy czas.

 • Nusfjord to Nesland

Zaczynamy w: Nusfjord
Całkowity czas: 3-4 h
Stopień trudności: umiarkowany

Ta przyjemna trasa biegnie wzdłuż wybrzeża pośród olbrzymich głazów oraz iglaków. Zaczyna się w Nusfjord, które jest na liście UNESCO a to gwarancja spektakularnych widoków fiordów.

 • Justadtinden

Zaczynamy w: Stamsund
Całkowity czas: 2-4 h
Stopień trudności: umiarkowany

Spokojny szlak do jednego z najwyższych szczytów Vestvågøy – 738m. Trasa oferuje widok na łańcuchy Lofotow i jest jedna z najłatwiej dostępnych na wyspach.

 • Dodatkowo proponujemy 7 – średnio 2 godzinnych tras w okolicach samego Tromso. Wysokości wahają się od 150 do 671 m., wszystkie znajdują się w tej samej okolicy.

 

Etap piąty: Fiordy północy Sail & Trekking - dzieciaki w drodze na Nordkapp 

Etap „Nordkapp i Fiordy Północy” rozpoczniemy w Tromsø – słynnych Wrotach Arktyki. To tu swoje polarne ekspedycje rozpoczynali Nansen i Amundsen. My pożeglujemy daleko na północ ich śladami. Czekają nas malownicze krajobrazy i nieskażona ludzkim bytem, dzika przyroda. Będziemy łowić ogromne dorsze i wypatrywać orek. W drodze na osławiony Nordkapp odwiedzimy między innymi zapierający dech w piersiach Lyngefjorden rezerwaty ptaków na wyspie Sørøya, uznawane za najdalej na północy położone miasto świata – Hammerfest. Po osiągnięciu celu opłyniemy wyspę Magerøya, aby znaleźć się na Morzu Barentsa. Tu odpoczniemy w uroczym Skarsvag, po czym rozpoczniemy podróż powrotną.

Planowana trasa:     Tromso - Nordkapp - Tromso  
Data rozpoczęcia:     01.08.2019  (Tromso)
Data zakończenie:    14.08.2019  (Tromso)
Ilość miejsc SY Ciri :    ●●●●●●   (zajęte wolne)
 

 

Etap szósty: Wschody i zachody słońca w obiektywie Sail & Foto

Prawie wszystkie zdjęcia wygrywające konkursy krajobrazowe o Norwegii zostały zrobione na Lofotach. Wszyscy, którzy tam byli wracają. I nieważne jest, że słońce nie grzeje zbyt mocno, bo krajobrazy każą zapomnieć o chłodzie. Popłyniemy tam fiordami z dalekiego Tromso, by po zapisaniu na źrenicach oczu jak największej ilości wspomnień, zacumować w Trondheim i powłóczyć się na koniec po tej norweskiej małej Wenecji

Planowana trasa:     Tromso - Trondheim  
Data rozpoczęcia:     14.08.2019  (Tromso)
Data zakończenie:     30.08.2019  (Trondheim)
Ilość miejsc SY Ciri :      ●●●●●   (zajęte wolne rezerwacja )
 

 

Etap siódmy: Z północy na południe przez 4 kraje  

Nasz etap rozpoczynamy od krótkiego zwiedzenia Trondheim, skąd ruszymy na południe. Żeglując wzdłuż norweskiego wybrzeża miniemy Egersund, następnie Farsund. Zostawimy za rufą Norwegię i przetniemy cieśninę Skagerrak. Przed nami Dania i Skagen, gdzie zatrzymamy się by uzupełnić prowiant, pozwiedzać i pozachwycać idyllą życia na półwyspie.  Półwysep Jutlandzki, na którym leży Skagen, to granica między morzem Północnym i Bałtyckim. Wypływając ze Skagen jesteśmy już w cieśninie Kattegat, będącej częścią morza Bałtyckiego. Płyniemy do Geteborga, by zobaczyć urodziwe połączenie zabytkowej architektury z nowoczesnością. A potem liczymy, że sprzyjające wiatry z N lub W zaniosą nas prosto do cieśniny Sund i Kopenhagi, gdzie zatrzymamy się, by spotkać się z syrenką, pozwiedzać i poczuć rytm miasta. Przed nami jeszcze niemieckie Sassnitz skąd niedaleko do pięknych kredowych klifów. Podziwiać je będziemy z morza. Odcinek, który poprowadzę, to nie tylko rejs. Nastawiamy się też na zwiedzanie i degustację lokalnych dań, a na jachcie dbamy o podniebienia roslinożerców.

Planowana trasa:     Trondheim  - Świnoujście   
Data rozpoczęcia:     30.08.2019  (Trondheim)
Data zakończenie:    12.09.2019  (Świnoujście)
Ilość miejsc SY Ciri :      (zajęte wolne)
 
 

Sponsor 

Porta

 

Patronat medialny Miesięcznik Żagle 

 

Kontakt 
Mariusz Noworól 
Fundacja 4 Kontynenty
Osiedle Widokowe 8/7 32-540 Trzebinia
KRS: 0000595255 NIP: 6282265680
Bank PKO BP 8010 2023 8400 0098 0202 0056 01
www.4kontynenty.pl
tel 696914676

 

Facebook
Tweet
Google

Fundacja 4 Kontynenty
Osiedle Widokowe 8/7 32-540 Trzebina (małopolskie)
KRS: 0000595255, NIP: 6282265680, REGON: 363676740

Wesprzyj nas:
Fundacja 4 Kontynenty
Konto: Bank PKO BP 8010 2023 8400 0098 0202 0056 01