Fundacja 4 Kontynenty
Sylwester w Alpach

Sylwester w Alpach 2022/2023

Sylwester w Alpach wyjątkowa noc raz w roku

Nocy Sylwestrowa w Alpach

Na dworze było już ciemno w narożniku świeciła się czerwona lampa światła burtowego, dwie szklanki rumu, w powietrzu można było wyczuć zapach tytoniu leniwie unoszący się z niedogaszonej fajki leżącej na szklanym blacie. Rozmowa dotyczyła tego co udało się zrealizować w mijającym roku oraz planów na kolejny. W takich okolicznościach powstał plan na Sylwestra.

Sylwester bliżej gwiazd......

Tyle czasu zmarnowane przez te Covidowe szaleństwo. Tyle planów porobionych i odłożonych do szuflady. Na szczęście już schroniska, hotele, restauracje i bary są otwarte tak jak i granice. Ruszamy, ruszamy w ukochane Alpy.

Będziemy świętować, świętować nowy rok, nowy początek i oby stare już nie wróciło. Wracamy w Austriackie Alpy, które już po raz kolejny będą gościć ekipę 4 Kontynentów. Naszą sylwestrową salą będzie góra Sochckl, koło miejscowości Graz w kraju związkowym Styria.

Co zaplanowaliśmy a co uda się zrealizować to dwie różne rzeczy gdyż ostatnie słowo zawsze ma pogoda. Jednak jeśli będzie ona dla nas łaskawa to Po pokonaniu w nocy 700 m przewyższenia zobaczymy wschód z najwyższego szczytu Wyżyny Grazu, którym jest Hochlantsch –1720m.npm.

Śniadanie w Latschenhütte, które zostanie nam podane przez obsługę w tradycyjnych strojach sprawi, że to będzie dobry początek dnia.

Zaopatrzeni w butelki szampana na 3 godziny przed północą w sylwestrową noc ruszymy na kolejny szczyt. Schöckl. Widok na oświetloną okolicę w nocy sprawi, że każdy sięgnie po telefon aby uchwycić ten widok zapierający dech w piersiach. Tam też stojąc przy ognisku lub chowając się co jakiś czas w schronisku powitamy nowy rok. Nie zwalniając tempa zaraz po śniadaniu ruszamy do Nationalpark Gesaüse gdzie naszym celem będzie co prawda zamknięte na zimę schronisko Haindlkarhütte 1121 m.npm – co nie przeszkodzi nam w zrobieniu na tarasie schroniska górskiego pikniku mając za tło potężny masyw ze szczytem Hochtor.

Po małej przerwie zostawiając schronisko za sobą dotrzemy do punktu widokowego nad przepaścią Haindwaldspitze 1336 m.npm. Być w Styrii i nie być nad Leopoldsteiner See to jak nie być w Austrii i dlatego spacer nad tym jeziorem również wpisujemy na listę. Spacerując wokół jeziora opowiem o najdłuższej jaskini Frauenmauerhohle 1827 m.npm, którą przejdziemy w trakcie obchodów dnia kobiet w Alpach. Jednak to już inna historia. Organizacją transportu zajmie się Grochu a organizacją pobytu w Austrii Aras.

Sylwester w liczbach i cyfrach Nocleg – 35-40 eur ze śniadaniem Transport – w zależności od ilości chętnych 300-400 zł Szczyty – 4 Łączna ilość przewyższeń – około 3.500 m Łączna ilość km pokonanych na nogach z plecakiem – około 30. Radość z pobytu – 100%

Zapraszamy na Sylwester w Alpach 

Sylwester w Alpach

Sylwester w Alpach dołącz do Nas

Organizator Fundacja 4 Kontynenty 
Dodatkowe informacje  i szczegóły eventu:
Arek  arek@4kontynenty.pl
Grzegorz grzegorz@4kontynenty.pl

udostępnij wpis